Підготовка стіни для фарбування
Підготовчі роботи — найважливіший етап ремонту. Саме від них залежить рельєф стіни, наскільки добре на ній буде триматися фарба та ймовірність появи розводів зі смугами
Важливо: навіть найякісніша фарба може видати непередбачувані результати з неправильно підготовленою поверхнею.
Перш ніж пофарбувати стіни водоемульсійною фарбою, потрібно очистити поверхню від старого покриття, вирівняти та проґрунтувати її. Нижче ми «по цеглинці» розібрали технологію підготовки та фарбування стін.
Очищення стін
Перший та при цьому найбільш брудний етап підготовки. По можливості приберіть усі меблі з приміщення, підлогу прикрийте плівкою. Якщо немає можливості зробити тимчасову «перестановку» — прикрийте меблі. Очистіть стіну від колишньої обробки — зніміть плитку, видаліть шпалери та приберіть звідти усі декоративні деталі.
При демонтажі кахлю будьте готові до того, що вам навряд чи вдасться зберегти цілісність самих плиток — в кращому випадку вціліє тільки 40-50% з усього обсягу. Швидше всього з цим впорається перфоратор та відбійний молоток. Вони будуть відколювати великі шматки покриття, а майстру залишиться тільки прибрати дрібні осколки широким шпателем або стамескою.
Після демонтажу рекомендується пройтися болгаркою або шліфувальною машинкою — це допоможе швидко зачистити шви та підготувати поверхню до подальшого шпаклювання.
Позбутися від шпалер буде набагато простіше — акуратно піддягайте листи шпателем та знімайте їх зі стіни легкими поступальними рухами. Якщо з якихось причин шпалери не хочуть легко сходити самостійно, то скористайтеся водою.
Змочіть невеликий квадрат (менше метра) вологою ганчіркою або губкою. Поводіть мокрим «інструментом», допоки обролювана ділянка не вздується. Піддягніть цей шматочок листа шпателем та зніміть його зі стіни.
Виключення в цих правилах складають тільки поверхні, що покриті фарбою. Якщо стіна покрита фарбою на водній основі та на ній немає сколів з тріщинами — її достатньо протерти ганчіркою, що змочена лужним розчином. Після цього потрібно пройтися поверх чистою вологою ганчіркою. Як тільки поверхня повністю висохне — вона буде готовою до фарбування.
Масляне покриття бажано прошкурити наждачним папером або шліфувальною машинкою. Це підвищить його адгезію, завдяки чому на неї коректно ляже наступний шар.
Якщо фарба відколюється або втратила свій зовнішній вигляд і не підлягає відновленню, то її доведеться видалити. Більш докладно про цей процес — в розділі нижче.
Шпаклювання стін
Самий трудомісткий крок при підготовці стін під фарбування. Кількість витраченого часу та зусиль безпосередньо залежить від рельєфу поверхні.
Для стін та стель з перепадами від 3 мм доведеться задіяти штукатурку або покривати поверхню листами гіпсокартону — стартовій шпаклівці такі зміни рельєфу не по силі. Після штукатурки почекайте 7-10 днів. Саме стільки часу їй потрібно для повного висихання.
Наступний крок при вирівнюванні поверхні — нанесення стартової шпаклівки. Вона виправить нерівності глибиною до 3 мм: її можна наносити в 2 шари, товщина кожного не повинна перевищувати 1,5 мм. Нанесіть шпаклівку на стіну широким шпателем, розрівнюючи покриття по поверхні. Для кутів та важкодоступних місць використовуйте вузький шпатель — ретельне опрацювання «складних» місць є одним з найважливіших факторів в довговічності ремонту.
При правильному мікрокліматі (температура 20-25° С та вологість близько 50% ) стартова шпаклівка частково підсихає вже через 5 годин. Повне висихання відбувається через 24 години. Після цього бажано пройтися по ній наждачним папером або болгаркою/дрилем з наждачною насадкою — це додатково вирівняє стіну та підготує її до останнього кроку.
Нанесення фінішної шпаклівки закінчує процес вирівнювання стін. Вона робить поверхню рівною, завдяки чому стіна буде виглядати красиво та елегантно навіть через кілька років після ремонту.
На великі площі її можна наносити як шпателем, так і за допомогою фарбопульта — остаточний вибір відбувається виходячи з особливостей приміщення. Кути та важкодоступні місця опрацьовуються маленьким шпателем. При оптимальній «погоді в квартирі» фінішна шпаклівка частково висохне через 5 годин, а до фарбування вона стане готова вже через добу (24 години). Чим нижче температура та вище вологість — тим довше доведеться чекати.
Kolorit STANDART LF — ультрабіла шпаклівка, що підійде як для роботи зі стіною, так і для вирівнювання стелі. Kolorit STANDART LH колерують в світлі кольори по палітрі Kolorit Base Light, тому вона відмінно підійде для приміщень, де планується пофарбувати стіни в легені пастельні відтінки.
Між кожним із кроків рекомендується використовувати ґрунтовку — вона покращує адгезію поверхні та зміцнює її, додатково захищаючи від впливу вологи. Процес підготовки буде виглядати так: штукатурка → ґрунтування → стартове шпаклювання → нанесення ґрунту → фінішне шпаклювання → ґрунт → фарбування стін водоемульсійною фарбою.
Видалення старої фарби
Якщо на стінці немає різких перепадів рельєфу, патьоків або тріщин фарби, то і видаляти її не потрібно. Достатньо вимити або прошкурити покриття — це залежить від типу фарби. Далі можна зайнятися фарбуванням стін водоемульсійною фарбою — все пройде чудово.
А ось якщо покриття не може похвалитися гладкістю, рясніє «бульбашками», «краплями» та іншими особливостями рельєфу, то тут доведеться позбавлятися від фарби. Шпаклівка не візьметься на таку поверхню. Потрібно повністю очистити стіну.
Для цього варто запастись шпателями різних розмірів, молотком, стамескою або сокирою. Стара фарба (від 5-7 років) знімається шпателем. А ось якщо ремонт проходив зовсім недавно (до 3 років) то доведеться використовувати стамеску або сокиру. Зробіть ними насічки на стіні, та піддягайте їх шпателями, поступово знімаючи покриття.
Також ви можете скористатися болгаркою чи шліфмашинкою — вони прискорюють процес зняття. Працюючи в приміщеннях, де немає дерев'яної підлоги чи перегородок, можна використовувати теплову гармату. Підігрійте нею невеликі «шматочки» поверхні та зніміть шпателем фарбу, що вздулася.
Під час роботи зі стінами не рекомендується використовувати хімічні змивки — площа робіт тут велика, а запах подібних сумішей вкрай їдкий. Ця комбінація може викликати мігрень та поширитися на кілька поверхів по стояку.