Стартова шпаклівка
Основне завдання цього етапу — армування поверхні та вирівнювання рельєфу на швах. Для цього знадобиться скловолокно плюс стартова шпаклівка. Сам процес буде виглядати наступним чином.
Нанесіть тонкий шар стартової шпаклівки на шов, та розрівняйте його широким шпателем. Далі відріжте невеликий шматок скловолокна — щоб його вистачило рівно на шов, що знаходиться в роботі. Нанесіть ще один шар стартової шпаклівки, покриваючи сітку.
Після того, як склад висохне (для цього досить від 5 годин при температурі + 23-35°C та вологості близько 50%), пройдіться по ньому наждачним папером, опрацьовуючи нерівності та перепади рельєфу. Болгарка зі шліфувальними насадками не підійде — вона може пошкодити самі листи.
Підготовка гіпсокартону під шпаклівку
Перш ніж почати шпаклювати гіпсокартон, потрібно підготувати листи так, щоб у них практично не було перепадів рельєфу та випираючих кутів. Для цього спробуйте підрізати кінці листа під кутом у 45 градусів, створивши своєрідну фаску. Тоді шпаклівка легко заповнить шви і вони стануть зовсім непомітні.
Вкрутіть саморізи так, щоб їх не було видно. При цьому не потрібно докладати надзусиль, бо так ви можете втопити головки болтів. Через це на гіпсокартоні з'являться ямки, та лист може почати випадати. В цьому випадку доведеться акуратно зняти кріплення та брати новий, більш довгий саморіз.
Після закінчення попередньої підготовки прогрунтуйте шви. Зачекайте від 5 годин при оптимальному мікрокліматі приміщення (температура + 22-25° С та вологість в межах 50-55%) й обклейте шви скловолокном. Ще через 24 години після цього можна приступати до самого процесу шпаклювання гіпсокартону. Почати раніше не можна — є ймовірність того, що клей не встигне підсохнути.
Закладання стиків гіпсокартону
Для закладання швів краще всього підходять середній (10-15) та широкий (20-30) см шпателі. Завдяки їм ви зможете зробити так, що шви не будуть вибиватися із загального рельєфу листа. Досягти такого результату кельмою та стамескою буде набагато складніше — доведеться декілька разів проходити в одному місці. І все одно існує можливість того, що шви залишаться на видноті: ширини подібних інструментів просто не вистачає для забивання стиків.
Вузький шпатель підійде тільки для того, щоб акуратно нанести невелику кількість суміші. Завдяки своїм компактним розмірам він не зможе набрати багато шпаклівки.
Після висихання складу рекомендується пройтися по обробленій зоні наждачним папером. Так ви приберете нерівності, що залишилися після шпаклювання.
Шурупи та саморізи також потребують ретельної шпаклівки. В іншому випадку їх буде помітно на пофарбованій поверхні та в них провалюватимуться шпалерні листи.
Шпаклівку потрібно наносити плавними рухами уздовж та поперек. Так вийде максимально заповнити канавки капелюшків шурупів, саморізів та цвяхів, повністю приховавши їх головки від очей оточуючих.
Як шпаклювати кути
Рівні зовнішні кути потрібно закріпити спеціальним алюмінієвим будівельним куточком. Розріжте його та закріпіть по периметру прорізів. Робиться це на шпаклівку або будівельний степлер. Так майстер зміцнює конструкцію в її «слабких» місцях, які найчастіше відколюються
Закріпивши куточки, можна переходити до їх «маскування». Візьміть маленький шпатель та починайте вдавлювати шпаклівку в «клітинки» куточка. Продовжуйте робити це, допоки не заповните всі отвори. Таким чином ви досягнете необхідної жорсткості кута і йому не будуть страшні більшість механічних впливів. Вирівняйте шпаклівку на армованих стиках великим шпателем, проводячи ним від середини армованого профілю в сторону стін
Які відмінності шпаклівки під фарбування і поклейку шпалер
Якщо беруться тонкі шпалери або шпалери під фарбування, то різниці в шпаклюванні не буде. В обох випадках доведеться використовувати як стартову шпаклівку для опрацювання швів, так і фінішну для остаточного вирівнювання рельєфу та надання потрібного кольору поверхні.
У разі використання товстих шпалер з рельєфом чи без чіткого візерунка в рідкісних випадках допускається використання тільки стартової шпаклівки. Щоб зрозуміти, як вчинити в конкретному випадку — проконсультуйтеся з представниками брендів обраних будматеріалів в лакофарбових відділах найближчого будівельного магазину.