Підготовка поверхні
Щоб отримати відмінний результат, потрібно правильно підготувати стелю. І тільки тоді можна приступати безпосередньо до поклейки. Процес підготовки різниться в залежності від типу поверхні.
Бетонна стеля
Готуючи бетонну стелю до покриття шпалерами, необхідно вирівняти її «під нуль». Спершу потрібно зняти старе покриття. Якщо на стелі вже були шпалери, то їх потрібно демонтувати: змочіть невеликі квадрати (до метра в ширину) та зніміть набряклі листи. Змочувати площу більшого розміру недоцільно — поки майстер буде працювати з одним кутом, інший встигне висохнути та доведеться проходитися вологою ганчіркою по другому колу.
Після цього вирівняйте всі щілини з тріщинами. Щоб приховати глибокі перепади рельєфу (від 3 мм) використовуйте штукатурку. Для середніх «відмінностей» (від 1,5 до 3 мм) підійде стартова шпаклівка. При роботі з товстими рельєфними шпалерами з абстрактним принтом її може бути достатньо — це залежить від особливостей конкретного приміщення та запитів його господарів. Кожен випадок індивідуальний — уточнюйте доцільність такого кроку у своїх майстрів або у консультантів в найближчому будівельному магазині.
Тим, хто хоче поклеїти шпалери під фарбування, доведеться скористатися фінішною шпаклівкою. Вона вирівняє поверхню «в нуль», завдяки чому на неї можна клеїти будь-які листи, навіть найтонші. Чудовий варіант — Kolorit STANDART LF. Це ультрабіла фінішна шпаклівка, що стане відмінною основою під шпалери та допоможе їм виглядати ще «яскравіше», бо вона не спотворить їх колір.
Якщо дивитися в «довготривалу» перспективу, то найбільш вигідно буде провести фінішне шпаклювання та обклеїти стелю листами під фарбування. І хоч поклейка товстих шпалер вийде дешевше сьогодні, проте вже через 3-5 років доведеться проробляти всі роботи заново — лист починає втрачати свій зовнішній вигляд. А ось на «рулони під фарбування» достатньо просто нанести новий шар фарби: вони витримують до 2-3 змін кольору.
Стеля з ГКЛ
Робота з гіпсокартоном йде трохи по іншому. Він вже приховав найбільші перепади поверхні, і завдання майстра — вирівняти шви та пройтися поверх фінішною шпаклівкою.
Для закладення швів підійде звичайна стартова шпаклівка та широкий шпатель. Нанесіть склад на шов, та акуратно розрівняйте матеріал. Для кутів та важкодоступних місць краще використовувати середній та вузький шпателі. Також обов'язково покрийте шпаклівкою шурупи і саморізи. Якщо забути про «дрібниці», то в них можуть провалюватися шпалери. А це буде псувати зовнішній вигляд всього інтер'єру.
Після цього почекайте 24 години — це потрібно для повного висихання стартового складу. Далі зачистіть перепади рельєфу, що залишилися, звичайним наждачним папером. Якщо площа робіт велика, то можна використовувати шліфувальну машинку.
Потім нанесіть ґрунтовку на всю стелю — це поліпшить чіпкість поверхні, завдяки чому шпалери легше приклеються та будуть триматися довше. Почекайте 5-7 годин при оптимальній «погоді в будинку» (температура близько 20-25°С та вологість 45-55%).
Останній етап підготовки — нанесення фінішної шпаклівки на всю поверхню стелі. Вона приховає дрібні недоліки (до 1 мм) та підготує стелю до нанесення будь-яких шпалер. В кінці знову нанесіть ґрунтовку.
Стеля з фанери або ОСБ
Незвичний варіант, який частіше всього зустрічається в дерев'яних будинках або тимчасових будівлях. У цьому випадку підготовка буде схожою з бетоном — її потрібно вирівняти «під нуль».
Головна відмінність при роботі з ОСБ-плитами полягає в тому, що доведеться покривати стартовим складом всю стелю — у випадку з бетоном можна було обійтися тільки роботою зі швами. ОСБ має яскраво вираженим рельєфом, який не вийде приховати шпалерами. А ось при підготовці фанери достатньо тільки закласти шви та нанести ґрунтовку.
Далі можна використовувати фінішну шпаклівку — це позбавить стелю від найдрібніших нерівностей. Після цього приступайте до процесу роботи з шпалерами.
Пофарбована поверхня
Навіть при великому бажанні, у вас не вийде поклеїти шпалери на пофарбовану поверхню — вона занадто гладка для цього. Тому, щоб лист добре тримався, стелі потрібно додати шорсткість за допомогою шліфування.
Робиться це за допомогою наждачного паперу чи шліфувальної машинки, Ручна робота підійде для кутів та ділянок зі складним рельєфом. А ось механізована праця швидко обробляє великі площі.
Далі достатньо протерти поверхню вологою ганчіркою, щоб прибрати висоли та можливий бруд. Після цього стеля готова до поклейки шпалер
Поклейка плінтуса
Поклейка стельового плінтуса допоможе сховати невеликі огріхи та заїзди шпалер на рубежі стелі та стін. Головний параметр при його виборі — ширина. Великі плінтуси хоч і виглядають красиво та «під старовину», проте підійдуть тільки для квартир в історичних будівлях — тоді не буде конфлікту між інтер'єром та екстер'єром. Для квартири в звичайному будинку або новобудові розгляньте середній або вузький плінтус.
У будинках з високими стелями не рекомендується брати вузькі смуги — вони візуально загубляться. Також в такі приміщення не варто брати галтелі з яскраво вираженим рельєфом, бо там буде постійно накопичуватися пил, а прибирати його буде дуже складно.
Монтаж плінтусів проводиться в самому кінці ремонтних робіт — після фарбування, поклейки шпалер та установки молдингів. Простіше всього це можна зробити за допомогою рідких цвяхів — нанесіть спеціальний клей на жолоб та акуратно приклейте його до поверхні.
Краще довіритися в цій справі майстрам — вони акуратно пропрацюють кути й встановлять плінтус з першої спроби.