Пошук
Расписание
Тема
коли
Де
Деталі заходу
Сейчас запнятий нет
(Русский) Оставляйте свои контактные данные и мы обязательно Вас пригласим на ближайщий мастер-класс!
foto

Для зняття фарб є десятки причин - у одних відлущується масляна фарба зі старих радіаторів, іншим набрид колір стін, а треті бажають оновити сходову клітку. Рішення усіх цих проблем одне — перефарбувати поверхню. Нижче ви дізнаєтесь як зняти стару фарбу, і чи варто це робити взагалі?

Чи потрібно видаляти стару фарбу

foto
Все залежить від ситуації і бажаного результату. Якщо поточний шар знаходиться в хорошому стані, то досить лише провести невеликі підготовчі роботи і нанести новий шар фарби зверху. Якщо вас не задовольняє поточний стан справ і простіше буде «почати все з нуля», то зняття старої фарби буде повністю виправданим.
Найчастіше це відбувається з алкідними матеріалами — з часом вони можуть відколюватися, а при багаторазовому нанесенні фарби з’являються цілі «міні-пагорби» з фарби. Тому тепер потрібно зрозуміти, як зняти стару фарбу, щоби не пошкодити поверхню.
Акрилову фарбу буде достатньо гарно промити, прибравши з поверхні пил та жир. Більше того фарби досить просто добре помити, прибравши пил і жир. Навіть більше — новий шар фарби краще ляже на вже покриту вододисперсійну фарбу, аніж на погрунтовану стіну.

Як вибрати спосіб видалення фарби

На вибір методу зняття старої фарби впливає безліч факторів, серед яких можна виділити 4 основних:
  • тип поверхні: мінеральна, дерево, метал, пластик і т.д.;
  • тип фарби, кількість шарів і міцність зчеплення з поверхнею;
  • наявні інструменти;
  • можливий бюджет.

Далі, базуючись на них, ви можете прийняти рішення про спосіб видалення фарби. Всього їх існує 3 типи:
1. Термічний - з нагріванням поверхні, допоки фарба не почне пузиритися і відходити. Категорично не підходить для приміщень з дерев'яними перекриттями: неправильно розрахувавши режим і тривалість прогріву, можна спровокувавши загоряння поверхні.
2. Хімічний - використовують на фігурних поверхнях, де потрібно не пошкодити рельєф. Такий спосіб дуже часто використовують для зняття фарби зі старих радіаторів і кованих поверхонь.
3. Механічний - найбільш універсальний метод. Він використовується навіть вже у вищеприведених способах видалення фарби. Тут можна використовувати як болгарки зі спеціальними наждаковими насадками для роботи з великими поверхнями, так і шпателі для максимально точної точкової роботи.

Техніка безпеки при видаленні старої фарби

Правила поведінки повністю залежать від обраного способу позбавлення від фарби. Найпростіше буде тим, хто вирішив очистити стіну механічним шляхом. В цьому випадку, досить захистити руки і обличчя від потрапляння уламків фарби. Для цього підійдуть будівельні рукавички, окуляри і звичайний будівельний респіратор.
Перед тим, як видалити стару фарбу хімічним способом, потрібно вдягнути респіратор з вугільним фільтром, будівельні окуляри та влаштувати протяг в приміщенні. Такі запобіжні заходи потрібні через те, що використання хімічних реагентів безпосередньо пов'язано з насиченням повітря парами летючих речовин - в приміщенні буде важко перебувати, а запах може поширюватися аж до 2-3 поверхів по стояку.
Роботи по термічному очищенню старої фарби варто довірити професіоналам, які вміють користуватися будівельним феном. Прослідкуйте, щоб вони одягли на себе окуляри і спеціальні рукавички - деякі деталі пальників і фенів розпалюються, і навіть випадковий дотик може спровокувати опік.

Що вам може знадобитися

У будь-якому випадку, ви повинні мати при собі шпателі, плоскі викрутки (саме вони будуть виконувати роль міні-шпателів для важкодоступних місць) і наждачний папір. Без них не обійтися: термічний і хімічний способи лише полегшують позбавлення від старих будматеріалів. Далі все залежить від того, як і звідки ви вирішили зняти стару фарбу: з дерева, металу або мінеральних поверхонь. Для кожного способу потрібні свої інструменти.
Термічний: Паяльник, будівельний фен;
Хімічний: Спеціальний засіб чи розчинник;
Ручний (механічний): Шпатель, плоска викрутка, скребок, сокира, наждачка;
Механізований: Болгарка, шліфмашинка, додаткові насадки.

Хімічний метод

Хімія підходить для видалення масляної фарби з фактурних поверхонь, дверей або важкодоступних місць. Позбавлятися від будматеріалів на великій площі таким способом не рекомендується - висока концентрація хімікатів, їдких парів та неприємний запах будуть заважати навіть перебувати в приміщенні. Уже не кажучи нічого про ремонт.
Перед застосуванням розчинника потрібно обов'язково прочитати інструкцію до нього: вона підкаже то, як повинна проходити вся процедура у вашому випадку. Найчастіше вона виглядає ось так:
1. Підготувати суміш.
2. Нанести на покриття зверху вниз: так як фарба буде зніматися поступово саме в такому напрямку.
3. Вийти з приміщення на 20-30 хвилин.
4. Зняти фарбу шпателем або скребком. Наждачка не підійде - вона просто розмаже фарбу по стіні.
5. Якщо фарба лежить в кілька шарів - повторити процедуру.
Увага: не змішуйте хімічно видалену фарбу зі звичайним будівельним сміттям. Її потрібно утилізувати окремо!

Термічний метод

foto
Також фарбу можна розм'якшити нагріванням будівельним феном або спеціальним пальником. Не рекомендуємо використовувати цей метод в домашніх умовах: це може спричинити непередбувані наслідки. Якщо ви вибрали термічний спосіб зняття старої фарби — зверніться до фахівця, так як неправильне поводження з інструментами може коштувати здоров'я.
Сам процес видалення відбувається наступним чином:
1. Майстер прогріває ділянку покриття до тих пір, поки на поверхні не з’являться бульбашки з нагрітої фарби.
2. Помічник швидко знімає підігріту фарбу шпателем, і далі все відбувається по колу.
Важливо: такий метод очищення старої фарби КАТЕГОРИЧНО НЕ ПІДХОДИТЬ для будинків з дерев'яними перекриттями. Термічна обробка може викликати запалення деревини, що викличе пожежу.

Механічний (ручний) метод видалення старої фарби

Найдоступніший спосіб видалення старої фарби, для якого знадобиться шпатель, скребок, плоска викрутка, сокира та наждачний папір.
Найпростіше знімаються старі будматеріали, які самі по собі вже почали відшаровуватися. В цьому випадку, досить лише завзятості і вільного часу. А ось свіже покриття (до 2-3 років) буде складно зняти шпателем і навіть сокирою: тут прийде на допомогу звичайна наждачка.

Механізовані механічні методи

Використання електроінструментів допоможе прискорити очищення старої фарби з поверхні: потрібно лише підготувати болгарку чи шліфмашинку і кілька спеціальних насадок. Так ви закінчите ремонт набагато швидше. Наприклад, чистка кімнати в 20 м2 ручним способом може зайняти день, а ось механізація може скоротити цей процес практично вдвічі. Більш того, за допомогою приладів можна видалити свіжу фарбу, яка добре тримається. Швидше за все з цим впораються наждакові насадки, однак вони швидко зношуються. Торцеві і конусні дротяні щітки довговічніше, але з ними доведеться довше працювати.

Видалення фарби по типу поверхні

foto
При виборі того, як саме зняти стару фарбу, слід вивчити наскільки певний метод підходить для конкретної поверхні. Нижче ми розповімо, як саме це робити.

Як зняти фарбу з металу

Подібні поверхні часто фарбують алкідною (вдосконаленою масляною) фарбою, тому тут підійде будь-який метод. Основну увагу слід приділити характеристикам самої поверхні: ковані вироби можуть втратити свій зовнішній вигляд після «зустрічі» з болгаркою, а батарею чистити термічно буде досить ризиковано.
Тому, найчастіше тут використовуються хімічний + механічний способи: це дозволяє швидко прибрати стару фарбу, не пошкодивши саму структуру матеріалу.

Особливості видалення покриття з дерева

Якщо фарба тримається добре, то її і не потрібно знімати. При використанні алкідного покриття поверхню варто заматувати (це створить додаткове зчеплення), а водоемульсійну і акрилову фарбу досить просто помити. У тому випадку, якщо стара фарба пішла тріщинами, то зняти її з дерева допоможуть такі інструменти як:
  • шліфмашинки з наждаковими насадками: вони м'яко і поступово приберуть покриття;
  • шпателі і скребки: знімають фарбу відразу шматками.

Хімічні засоби краще не використовувати, так як частина з них все одно вбереться в матеріал. У кращому випадку, стілець або підлога будуть ще довго смердіти, а в гіршому хімія з розчинника можуть негативно вплинути на ваше здоров'я. Термічний спосіб буде ризикованим рішенням для очищення старої фарби з дерев'яної поверхні, так як він може викликати пожежу.
foto

Як видалити стару фарбу з пластика

Сюди підійдуть ті ж способи, що і роботі з металом. Однак, часто пластик досить просто прошліфувати - далі він готовий до роботи з новими відтінками!

Як зняти стару фарбу зі стін

Найбезпечніше це буде зробити наждачним папером або спеціальними шліфувальними машинками з наждаковими насадками. Шліфмашини підійдуть для швидкої роботи з великими ділянками, а наждачний папір найкраще впорається з дрібними і важкодоступними ділянками. Шпателі і скребки можуть пошкодити структуру стіни: працюйте з ними дуже аккуратно.
Якщо в приміщенні немає дерев'яних перекриттів, можна використовувати термічний спосіб. Починайте роботу зверху, поступово опускаючись до підлоги. Найпростіше буде, якщо цим займаються 2 людини: оператор будівельного фена готує поверхню, в той час як помічник знімає фарбу.
Використовувати хімічні розчинники небажано, так як у них досить стійкий запах, що може призвести до мігрені.

Чим краще зняти фарбу з підлоги

Підлогу краще чистити стрічковою шліфувальною або циклювальною машинкою. В цьому випадку, відполірувати стару фарбу буде простіше і вигідніше, ніж здерти її.
Видалення хімічним способом не рекомендується. Причина та ж сама, що і зі стінами: через занадто велику площу поверхні в повітрі буде забагато хімікатів та їдких парів. Це все може призвести до сильних мігреней. Обґрунтованість використання термічного способу залежить від ситуації: так як жар від вогню йде вгору, є велика ймовірність отримати опіки.

Видалення фарби по типу фарби

foto
Під час процесу позбавлення від фарби потрібно враховувати її тип: масляну зняти простіше ніж акрилову, але в той же час у акрил навіть не потрібно демонтувати.

Як видалити масляну фарбу

У цьому випадку найкраще підійдуть механізований і термічний методи. Вони підготують поверхню до механічного прибирання та прискорять роботу всієї бригади.
Якщо потрібно зняти стару фарбу на невеликій або важкодоступній поверхні, то підійдуть такі інструменти як шпатель, плоска викрутка або дрель.

Як видалити акрилову фарбу

Якщо ви плануєте перефарбувати стіну в інший колір, то її досить просто добре вимити (видалити бруд, жирні та інші плями). Знімати фарбу не потрібно - новий шар відмінно ляже і так. Якщо є якісь побоювання з приводу рівномірності - прошкурте поверхню і нанесіть новий колір.
Якщо потрібно прибрати фарбу, то підійдуть всі ті ж методи, що і з маслом. Тут все буде залежати більше від типу поверхні, ніж від самої фарби.

Як позбавиться від запаху фарби і розчинника

Щоб позбутися від запаху, що з'явився в результаті хімічного способу видалення фарби, потрібно провітрити приміщення, створивши природний потік повітря, який забере запах. Якщо в кімнаті немає вікон, то зробіть протяг, відкривши всі вікна і двері в сусідніх приміщеннях - приплив повітря прискорить вивітрювання неприємних запахів.

Найгірші способи видалення фарби

При неправильному підході до процесу, видалення фарби може закінчитися деякими проблемами зі здоров'ям. Тому ми не рекомендуємо знімати стару фарбу наступними методами:
1. За допомогою хімічної змивки всередині непровітрюваного приміщення. У кращому випадку це викличе мігрень, а при занадто великій концентрації їдких парів ви можете втратити свідомість. Запобігти цьому можна створенням протягу.
2. Термічним методом через пальник з відкритим вогнем. У невмілих руках такий спосіб позбавлення від покриття може призвести до пожежі та опіків.
3. Будь-термічний і хімічний метод на дерев'яних поверхнях. Перш ніж прибрати стару фарбу з дерева, згадайте шкільний курс біології та фізичні властивості цього матеріалу. Не ризикуйте своїм здоров'ям, намагаючись прискорити видалення фарби.

Найпоширеніші питання

Тема видалення старої фарби досить велика та серйозна: щоб повністю розглянути це питання не вистачить і 10 статей. Тому нижче ми вирішили зібрати найпоширеніші питання, що допоможуть зрозуміти як вчинити в конкретній ситуації.

Як вивітрити запах при видаленні старої фарби?

Тільки за допомогою провітрювання. Не використовуйте «бабусиних секретів» по ​​типу вугілля, запалених свічок або оцту. Так, вони частково переб'ють запах. Але після них кімната буде пахнути не просто розчинником, а оцтом і розчинником одночасно. Крім цього, вони не сприяють видаленню хімікатів - тобто, мігрень так і залишиться на місці.

Як не забруднити приміщення при очищенні стін від фарби?

Приберіть меблі, повісьте щось на двері та вікна і застеліть підлогу плівкою або газетами. Тоді весь пил осяде саме на них. Змочіть усі поверхні - так ви уникнете підвищеного виділення пилу.

Чи можна наносити нову фарбу поверх старої?

Звісно. Особливо це стосується вододисперсійних фарб - в цьому випадку досить просто помити стіну. У випадку з олійною фарбою потрібно попередньо заматувати її, щоб підвищити адгезію (зробити так, щоб новій фарбі було за що «чіплятися»).

Чи потрібно грунтувати стару фарбу?

Ґрунтовкою глибокого проникнення – ні, не потрібно. Спеціальною - залежить від ситуації. Якщо ви працюєте з поверхнею, що була пофарбована акриловою фарбою, то її досить просто помити і знежирити. Якщо ви бажаєте пофарбувати матеріал, що був забарвлений ​​масляною фарбою, і не хочете шліфувати його, то слід обробити стіну спеціальною грунтовкою.

Чи можна нанести штукатурку по старій фарбі?

Якщо поверхня раніше була покрита масляною фарбою, то ви можете нанести штукатурку і спеціальні фарби з типу «бетон-контакт». Вони використовуються, коли потрібно покрити поверхню з фарбою для подальшої поклейки шпалер або укладання плитки.
Часто задаваемые вопросы

🌳 Як зняти стару фарбу з дерева?

Якщо фарба тримається добре, то її не потрібно знімати: досить заматувати. Якщо вона пішла тріщинами, то використовуйте шліфувальну машинку з наждаковими насадками та шпателі зі шкребками. Хімічні засоби краще не брати — поверхня вбере їх в себе, і потім це буде негативно впливати на здоров'я домочадців.

🏗 Як швидко очистити стіну від фарби?

Найбільш швидкий та універсальний метод очистити стіну від фарби — механізований. Майстер бере болгарку чи шліфувальну машинку та кілька насадок різної зернистості. Потрібно обробляти поверхню, допоки не приберете усю фарбу.

Стікер-тести